Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi -

INTERPOL Liderliğindeki Operasyon, 'Kara Balta' Siber Suç Organizasyonunu Düşürdü

gelişim üniversitesi
  1.   Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi
  2. Haberler


INTERPOL Liderliğindeki Operasyon, 'Kara Balta' Siber Suç Organizasyonunu Düşürdü


Interpol olarak da adlandırılan Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı, Black Axe adlı organize bir siber suç örgütüne karşı koordineli bir küresel operasyonun parçası olarak 75 kişinin tutuklandığını duyurdu.


Ajans, "'Kara Balta' ve diğer Batı Afrika organize suç grupları, ulusötesi ağlar geliştirerek, milyonlarca kurbanı dolandırarak, kârlarını savurgan yaşam tarzlarına ve uyuşturucu kaçakçılığından cinsel sömürüye kadar diğer suç faaliyetlerine kanalize ettiler." dedi.
 
Kod adı Çakal Operasyonu olan yasa uygulama çabası Arjantin, Avustralya, Fildişi Sahili, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Malezya, Nijerya, İspanya, Güney Afrika, BAE, Birleşik Krallık ve ABD'nin katılımını içeriyordu.
Geçen ayın sonlarında Güney Afrika'da tutuklanan iddia edilen çevrimiçi dolandırıcılardan ikisinin, kendilerine kurbanlardan 1.8 milyon dolar kazandıran çeşitli dolandırıcılık planları düzenlediğine inanılıyor.
 
Soruşturma ayrıca 49 mülk aramasına yol açtı ve 12.000 SIM karta ve konut mülkü, üç araba ve on binlerce nakit para dahil diğer lüks varlıklara el konuldu. Ayrıca şüphelilerin banka hesaplarında 1,2 milyon Euro ele geçirildi.
 
Interpol'den Stephen Kavanagh, "Yasadışı finansal fonlar, ulusötesi organize suçların can damarıdır ve Black Axe gibi grupların çevrimiçi finansal dolandırıcılıklardan elde ettikleri parayı uyuşturucu ve insan kaçakçılığı gibi diğer suç alanlarına nasıl kanalize edeceğine tanık olduk." Dedi.

Kaynak

Haberler